VS2EXR-24-LC Shock and Vibration Switch (20700082)
(0)No Reviews yet
SKU: VS2EXR-24-LC (20700082)
Contact Our Sales Team 661-272-4700 or sales@MurCal.com
VS2EXR-24-LC Shock and Vibration Switch, Remote Reset Operation, 24 VDC, Less Case (20700082)
Certification: CSA, UL
Snap switch: 1-SPDT snap switch and reset coil; 5A @ 480 VAC; 2A resistive, 1A inductive, up to 30 VDC
Remote Reset: 24 VDC Shipping Weight: 5 lb. 8 oz. (2.2 kg) Shipping Dimensions: 8-1/4 x 9-1/4 x 5 in. (210 x 235 x 127 mm)