SS300-LF-12 Electronic Speed Switch (20700168)
(0)No Reviews yet
SKU: SS300-LF-12 (20700168)
Contact Our Sales Team 661-272-4700 or sales@MurCal.com
SS300-LF-12: Electronic Speed Switch; distributor ignition; alternator; 12V (20700168)
The Murphy 12V with Low Frequency SS300-LF-12 is a single set point speed switch with SPDT relay dry contact output. The trip point is set by a potentiometer. An LED indicates when the signal source is present. A second LED turns on when the trip point is reached. An optional time delay is on board to delay operation of the relay for 2-6 seconds after the set point has been reached. The SS300-LF-12 is intended for installation within a weatherproof enclosure to protect it from rain, dust, etc.
Images
Larger View
Features:
  • Low frequency
  • Single set point
  • Magnetic Pickup
  • Compact design
  • Field adjustable set points
  • High noise immunity
Product Specifications:
  • Part No.: SS300-LF-12
  • Power Requirements: 12 VDC (9-16 VDC)
  • Frequency Signal: Minimum Input Voltage Signal: 4.5 Vrms
  • Maximum Input Voltage Signal: 50 Vrms
  • Maximum Current Pull In: 46 mA; Pickup only: 10.5 mA
  • Frequency Range in Hz: 25-2000
  • Reset Differential Alternator (Low Frequency): 2 Hz Differential
  • Output: Relay contact, SPDT, resistive load, 6 A, 30 VDC
  • Adjustment: 20–turn potentiometer(s)
  • Temperature Range: -4° to 185°F (-20° to 85°C)
  • Relative Humidity: 0 to 95% Non-condensing
  • Case: Black, ABS plastic
  • Shipping Weight: 0.24 lb. (108 g)
  • Shipping Dimensions: 8 x 4 x 4-1/2 in. (203 x 102 x 114 mm)